כתבתי כבר מספר פעמים על הצורך של הורים להנחיל לילדיהם חינוך פיננסי. על כך שלא נכון להסתמך על בית ספר ואפילו חשוב מכך שאם את בת 30 או אתה בן חמישים ועדיין מתלוננים על מה לא לימדו אתכם בבית הספר אז אתם עושים עוול גדול לא רק לעצמכם ולחשבון הבנק שלכם אלא גם לילדים שלכם שלא מקבלים דוגמה טובה. במאמר זה אתאר סצנה משפחתית ממנה אני חושב שתוכלו להפיק תועלת ולא רק כלכלית


ב- 19/1/2023 בשעה 20:00 אקיים הרצאת זום – דברים שכדאי לדעת בגיל 18 (פלוס). זו פעם שלישית וככל הנראה אחרונה בזמן הקרוב שאני מעביר הרצאה זו. בשתי הפעמים הקודמות התגובות היו טובות מאד כולל אנשים שכתבו ואמרו לי שממש שינו את התנהלותם הכלכלית בעקבות ההרצאה.


הבת שלי, 16, סיפרה שהיא מתחילה לעבוד וצריכה חשבון בנק כדי לקבל לתוכו את שכרה. בתחילה עניתי על אוטומט פחות או יותר, שיבחתי אותה, בירכתי אותה ואמרתי לה שאין בעיה ונלך יחד לפועלים או מזרחי שם יש לי חשבון ונפתח חשבון גם לה.

לשמחתי בתי החזירה אותי למסלול הנכון כשענתה: דוקא אלו? אני רוצה לבדוק את כולם, איך הם משקיעים את כספם ולבחור את מי שהכי אקולוגי.

פרסומת:

פרסומת

מבחן א' – מתן כבוד לדעה אחרת גם אם היא מגיעה מבת 16

הנטיה הטבעית לאמירה כמו אני רוצה בנק המקפיד על ערך מסוים במקום נניח על בנק עם עמלות נמוכות עלולה להיות מענה בנוסח "כולם אותו דבר". זו טעות גדולה שאני שמח שלא עשיתי(הפעם). הטעות כאן משולשת:

  1. אין לי באמת מושג. בשביל מה לומר בביטחון משהו שלא בדקתי גם אם אני חושב אותו? אני הרי כותב לעתים קרובות על הצורך בביקורתיות וספק לגבי דברים המושמעים בביטחון עצמי רב אז שאחליק לתוך בור זה של הפצת בורות בביטחון?
  2. חלק גדול מעניין החינוך פיננסי הוא השוואת מחירים. לא בכדי הדגשתי את המילה השוואה. מי שמתרגל להשוות ערכים ישווה אחר כך גם מחירים. מי שחושב ש"כולם אותו דבר" לא ישווה לא ערכים, לא שירות ולא מחיר ובסוף ימצא עצמו מפסיד מאות אלפי שקלים כי לא בדק את דמי הניהול בפנסיה שלו או את דמי הניהול בתיק המניות שלו בבנק. דומה הדבר לכך שהייתי רוצה שבתי תעשה יותר פעילות גופנית, מתעצבן על זה שהיא מבריזה משעור התעמלות בבית ספר ואז כשהיא אומרת שהיא רוצה ללכת ברגל לספרייה הייתי מתעקש להסיע אותה.
  3. אי הבנה של תפקידי כהורה. אני מניח שכל ההורים רוצים שילדיהם יהיו עצמאים, יידעו לקבל החלטות ויתקדמו היטב במשעולי החיים. מצד שני ההורים רגילים לפתור בעיות עבור הילדים שלהם. זה מתחיל בילדות כשהילדה היא למעשה ייצור עם פונקציונליות די מוגבלת: בכי, פיפי, קקי ובאמת אנו צריכים לקבל עבורה את כל ההחלטות כולל האם להתלבש חם או קר. העניין הוא לשים לב שלאט לאט מוחלפות גרסאות תוכנה אצל הילדה והפונקציונליות עולה עד לרמה של "אבא אתה חופר" ואף למעלה מכך. החוכמה היא לשים לב מתי לזוז אחורה. אני זוכר שהבנות היו בגיל ביה"ס יסודי ויצאנו לנופש כמה משפחות ביחד. ההורים האחרים היו מאד מופתעים כשהבינו שהבנות שלנו בחרו לבד את הבגדים וארזו את תיקיהן. אז כן, יש לזה לעתים מחיר. אולי אתם לא נראים כמשפחת אינסטגרם(שעוד לא המציאו דאז) מושלמת בארוחת ערב שישי במלון אם הבנות בחרו לבד מה לקחת אבל יש לזה לטעמי גם דברים מאד חשובים. היה לנו עיקרון שאנו מאפשרים כל דבר שלא יגרום לנזק בלתי הפיך. מנגד קראתי פעם סקר שנערך בבריטניה ועל פיו מעל 80% מהילדים לא טיפסו מעולם על עץ. מבין את ההורים הבריטים. מניסיון ילד עם גבס זה באסה. אבל זו באסה שנשארת נניח חודשיים. ילד ואחר כך מבוגר שלא מוכן לקחת סיכונים, לא מאתגר עצמו בדברים חדשים וחושש מהעולם הוא דבר שעלול לפגוע בתוצאות משך 80 שנים. בשורה התחתונה, אם בזמן שהילדה, מבלי ששמתי לב, הפכה לנערה שמסוגלת לבדוק דברים ולקבל החלטות עדיין נשענת עלי כי היא רגילה או כמו בדוגמה שלנו כי אני רגיל זה לא מתכון טוב. יכול להיות שהיא תשגה ותבחר בנק שייקח ממנה נניח יותר מידי עמלות. האם עדיף שתעשה זאת היום עם משכורת של 600 שקלים או בגיל 40 כשהיא רגילה להישען עלי אבל אני אהיה פחות כשיר מהיום? אני זוכר פעם שהשתתפתי בכנס של אחד הקבלנים לאנשים שמעוניינים לרכוש ממנו דירה. הייתה לי שם הרצאה וגם דוכן למכירת הספר והייעוצים שלי. עבדה אתי דיילת שהסתובבה בקהל והזמינה אנשים לדוכן שלי. עברו מאז שנים ואני עדיין זוכר תגובה של אחד הזוגות שהוזמנו לדוכן ובמקרה שמעתי את תשובת האישה: איני צריכה ספר או ייעוץ על משכנתה, "אבא שלי יודע הכל". זה ציער אותי. לא בגלל שאולי הפסדתי לקוחה. בגלל שמישהי מסתובבת בעולם עם תפיסה כל כך שגויה. אני עם תואר בכלכלה ועוסק בהבטים שונים של המשכנתאות כבר 20 שנים גם כלקוח(חוזר שוב ושוב), גם כמרצה, גם כיועץ וגם כתלמיד. אני ממש רחוק מ"לדעת הכל". איני מכיר את אביה אבל אני חושב שזה יהיה ניחוש מושכל להניח שאינו יודע הכל. גם אם הוא כן יודע הכל, אני חושב שזה רע להסתובב בעולם כשאתה נשען עד כדי כך על מישהו אחר ולא לוקח אחריות על חייך. מה יקרה אם לאחר שנים יסתבר שאבא "יודע הכל" אך על פי נתונים, הנחות ותפיסות שהיו נהוגות כשהוא לקח משכנתה לפני 30 שנים? לדעתי אני אמור לעבור לאט לאט ממחליט כפי שהייתי מול תינוקת לתפקיד היועץ בגיל ההתבגרות ומאוחר יותר ליועץ רק במידה והתבקשתי לתת עצה בבגרותן. בשביל הפעמים שאני שוכח, יש לי את אשתי שתזכיר.

מבחן ב' – ריסון האגו

"כשהייתי בן 14 אבא שלי היה כל כך בור שלא יכולתי לעמוד לידו. כשהייתי בן 21 לא האמנתי איך הוא למד כל כך הרבה בשבע שנים". מארק טווין.

המשכנו לשוחח וביקשתי מבתי שתעשה את כל הבדיקות אבל שתכניס לשיקולים גם את המחירים וגם את העובדה שאם בסופו של דבר תבחר או במזרחי או בפועלים אוכל לסייע לה במנהלות בסניף. תשובתה הייתה, "אבא זה שאתה מבין במשכנתאות לא אומר שאתה מבין בכל דבר שקשור לבנק". התגובה הטבעית לאמירה זו היא כמובן לציין שאני לא רק "מבין במשכנתאות" אלא גם כלכלן, גם הייתי בנקאי עשור ועוד כל מיני דברים שגורמים לאחרים לשלם על דעותיי לא מעט כסף ואילו היא יכולה לקבל דעתי בחינם. זו שטות. היא הרי יודעת את כל זה. כל מה שהיא רצתה ככל הנראה זה לסמן גבול. אני רוצה להיות עצמאית. מעולה. הרי גם אני רוצה שהיא תהיה עצמאית. במקום זה אמרתי לה את האמת. לא התכוונתי לשום דבר חוץ משירותי שליחים אם תצטרכי מישהו שיביא כרטיס מגנטי, פנקס שיקים וכו'. לייד שני הסניפים איתם אנו עובדים יש חניה ואשמח לסייע.

אילו האגו היה משתלט עלי פשוט הייתי מפסיד את הפעמים הבאות שהבת הייתה רוצה לחלוק אתי משהו. בגילה היא יכולה כבר לפתוח חשבון גם בלעדיי.

בסופו של דבר אני חושב שאחד האתגרים החשובים הוא הגשמת המשפט ”חֲנֹךְ לַנַּעַר עַל פִּי דַרְכּוֹ גַּם כִּי יַזְקִין לֹא יָסוּר מִמֶּנָּה.“(משלי כ"ב פסוק ו). כלומר חנך את הנערה על פי דרכה והחינוך יישאר לתמיד. נסה לפעול כפי שפועלת מערכת כמו מערכת החינוך המנסה עקב המבנה שלה לחנך את כולם ביחד לפי תבנית קבועה והחינוך יחזיק מעמד לזמן קצר. עד המבחן הקרוב או מעט אחריו. לכן על אף שאני חושב שחשוב ללמד כלכלה וסטטיסטיקה בבית ספר, אני לא חושב שהשינוי יהיה מהותי אם זה יקרה. שינוי מהותי מתקיים מחינוך על פי דוגמה אישית וחינוך כזה אפשר לקבל רק בבית. היו דוגמה. אל תחששו לקחת סיכונים מהם אפשר להתאושש. אל תגבילו את ילדיכם מהתנסויות, ניסויים וטעויות כל עוד מדובר בדברים מהם לא יווצרו נזקים בלתי הפיכים. הנזקים ארוכי הטווח והבלתי נראים יכולים להיות קשים יותר.


ב- 19/1/2023 בשעה 20:00 אקיים הרצאת זום – דברים שכדאי לדעת בגיל 18 (פלוס). זו פעם שלישית וככל הנראה אחרונה בזמן הקרוב שאני מעביר הרצאה זו. בשתי הפעמים הקודמות התגובות היו טובות מאד כולל אנשים שכתבו ואמרו לי שממש שינו את התנהלותם הכלכלית בעקבות ההרצאה.


את המאמר לעיל כתבתי לצלילי ילדי יפו. ממליץ לכם בחום:


פרקים נבחרים בחינם מהספר משכנתה יעילה – https://bit.ly/3o0WtEc
ההסכת (פודקאסט)הון ומיקרופון – http://bit.ly/HonAndMic
קהילת צומחים כלכלית ביחד – https://bit.ly/zomhimcal
קורס נסל"ן חוקי המשחק – https://nadlanrules.co.il/

כתמיד, אשמח לכל הערה. אפשר לכתוב הכל למטה בתגוביות(טוקבקים) או ישירות אלי – rimon@effm.co.il או בטלפון 054-5232-799.

מינקות ועד חשבון בנק
מינקות ועד חשבון בנק – פורסם באישור המצולמת 🙂

2 תגובות על “החיים הם המקום בו מתחנכים

  1. אהבתי. אני חושב שבאמת אחד הדברים הקשים זה לשחרר לילדים לטעות ולרסן את האגו. במיוחד כמו בדוגמא שנתת שזה ממש קרוב לתחום העיסוק שלך.
    תמיד כיף ומחכים לקרוא אותך רימון, תודה!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *