כמו הרבה דברים הקשורים למשכנתה גם המונח הון עצמי יכול להיות מבלבל. באופן כללי הון עצמי הוא החלק במימון הדירה שייצא מכיסנו. ההון העצמי יחד עם המשכנתה יממן את רכישת הדירה.

רבים טועים לחשוב שלבנק אכפת כמה כסף יש בחשבון הבנק בעת בקשת המשכנתה. זו טעות נפוצה אך בפועל אין בעיני הבנק משמעות לשאלה כמה כסף יש לנו בחשבון. אם למשל אנו קונים דירה בשווי 2 מיליון עם משכנתה של מיליון, הבנק לא יחפש בחשבון שלנו מיליון שקלים. מה שיחפש הבנק לפני מתן המשכנתה הוא הוכחה ששילמנו בפועל למוכר מיליון שקלים.

הוכחת התשלום לקבלן יכולה להיות על ידי שוברי תשלום משולמים או על ידי קבלות. הוכחת תשלום למוכר דירת יד שניה צריכה להיות על ידי שורת העברת תשלום בחשבון העו"ש שלנו יחד עם אישור של המוכר על כך שקיבל מיליון שקלים.

לעתים עוד בשלב אישור המשכנתה יבקש הבנק לראות הוכחה לכך שגם אם לא שילמנו בפועל את המיליון שקלים שאנו אמורים לשלם, יש לנו אפשרות לשלם מיליון שקלים.

הוכחת מסוגלות לשלם את ההון העצמי יכולה להיות יתרה בחשבון בנק, יתרה נזילה בקרן השתלמות, יתרה בחשבון ההורים אם חלק מההון העצמי מתוכנן להיות מתנה מההורים, מניות זמינות למכירה וכל מקור אחר להון נזיל שאנו מתכננים להשתמש בעסקת הרכישה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *