הלוואת זכאות הינה הלוואה שניתנת מכוח חוק אשר נחקק בשנת 1992. על פי החוק מאפשרת המדינה לרוכשי דירה ראשונה לקבל הלוואה בסכום משתנה אשר נקבע לכל משפחה על פי מספר הנקודות שצברה במחשבון הזכאות של משרד השיכון. ניתן לחשב את הזכאות שלכם במחשבון הזכאות. 

מעט היסטוריה (אפשר גם לדלג)

בשנת 1992 החליטה הממשלה לסייע לזוגות צעירים הרוכשים את דירתם הראשונה. אופן הסיוע שנקבע היה הענקת הלוואה בתנאים מועדפים וקבועים על ידי המדינה או אף מתן מענק. סכום ההלוואה השתנה ממשפחה למשפחה על פי קריטריונים שונים אשר קבעו את הניקוד של המשפחה. הקריטריונים התבססו כמו דברים רבים אחרים על פשרות פוליטיות: מצד אחד תוספת ניקוד למשרתים בצבא או בשירות לאומי ומצד שני תוספות לפי מספר ילדים ואחים של ההורים.

באותן שנים הלוואת הזכאות ביטאה הטבה עצומה למשפחה. הריבית שלה הייתה 4% צמודה למדד לעומת ריבית שוק של כ- 6% צמוד למדד. סכום ההלוואה היה משמעותי. למעשה רוכשי דירה ראשונה הסתפקו לא פעם בהלוואת הזכאות בלבד בשעה שההלוואה הרגילה מהבנק כונתה הלוואה משלימה.

את הלוואת הזכאות קיבל הלווה דרך אחד הבנקים למשכנתאות אשר היווה צינור של המדינה להעברת הכסף אל הלווה מצד אחד וגביית התשלומים מצד שני. זה היה הגיוני באותן שנים. ניהול הלוואה בימים של מחשבים לא מתוחכמים היה עניין מסובך וממילא הבנקים שהעניקו משכנתאות, לאומי, פועלים וטפחות היו עדיין בבעלות המדינה לאחר שהולאמו (משבר 1983) כדי למנוע קריסתם בעקבות פעולות בלתי תקינות שביצעו ראשי הבנקים (ויסות המניות, הביא להעמדה לדין של ראשי הבנקים ולאובדן של כ- 10 מיליארד דולר). וכך המדינה שבבעלותה היו הבנקים למשכנתאות החליטה לנצלם (בתמורה לתשלום, לא לדאוג) כדי לנהל את הלוואות הזכאות מול הציבור.

שיטת הניקוד

שיטת הניקוד קובעת האם תוכל לקבל הלוואת זכאות ובאיזה סכום על פי קריטריונים שקבעה המדינה (שנות נשואים, מספר ילדים, מספר אחים של ההורים, שנות שירות צבאי ועוד). למשל שנות נשואים "מתומחרות" כך:

מספר שנות נישואיןניקוד
030
1250
2300
3350
4400
5450
כל שנת נישואין נוספת50

מספר ילדים "מתומחר" כך:

מספר ילדיםניקוד
1350
2500
3650
4800
5900
61,000
כל ילד נוסף100

למען הסר ספק, שנתיים נישואין שוות 300 נקודות ולא 550 (250+300); אם יש שני ילדים מקבלים 500 נקודות ולא 850 (350+300).

שנות שירות צבאי מוסיפות 1% עבור כל שנת שירות לכל סכום הלוואה שאליו הביא החישוב הקודם.

כדי להיכנס למסלול הלוואת זכאות יש להשיג מינימום של 1,000 נקודות ולאחר מכן סכום ההלוואה נקבע על פי סך הנקודות שהושגו. המנגנון מסובך, מעצבן וכמקובל במקומותינו משתנה על פי העדפות הממשלה המכהנת באותו רגע (מה עדיף למדינה לתגמל: שירות צבאי או מספר ילדים במשפחה? תלוי כמובן את מי שואלים). את סך הכללים המקובלים כעת ניתן לראות באתר משרד הבינוי.

ככל שיש יותר נקודות כך סכום הלוואת הזכאות עולה.

עד שנת 2016

הרבה בלוקים הונחו מאז 1992 והרבה דירות נבנו. הסביבה הכלכלית השתנתה מקצה לקצה:

 • המדינה מכרה את הבנקים לגורמים פרטיים ועתה בעיקר שורת הרווח התחתונה מעניינת אותם.
 • הריבית במשק ירדה וכך משך שנים הלוואת זכאות (כזכור 4% צמודה למדד) הפכה לבלתי רלוונטית כיוון שהלוואות רגילות ניתנו בריבית נמוכה בהרבה. .
 • סכומי הלוואת הזכאות לא עודכנו בשעה שמחירי הדירות עלו בצורה משמעותית.

משך שנים לא השתלם כלל לקחת הלוואת זכאות ואכן אף לווה לא השתמש במכשיר זה אשר "התנוון" עם השנים והוחלף בתכניות ממשלתיות אחרות כגון מחיר מטרה, מע"מ אפס ז"ל ומחיר למשתכן כאמצעי לסייע לרוכשי דירה ראשונה.

למה לבנק לא משתלם להציע לכם הלוואת זכאות

בחזרה לימינו. את המאמר אני כותב לאחר שהסתבר לי כי לקוחות רבים כולל כאלו שהיו בבנק לפני שהגיעו אלי אינם מכירים את נושא הזכאות. אותי אין הדבר מפתיע. ראשית כל יש תחלופה די גבוהה של בנקאי משכנתאות בסניפים. לאחר שנים בהן לא היה כדאי לקחת הלוואת זכאות, קם דור בנקאים חדש אשר לא ביצע זאת בעבר ומלא מכיר זאת. מעבר לחוסר ידע יש עוד כמה סיבות בגללן למוכר המשכנתאות של הבנק אין סיבה להציע ללקוחות את הלוואת הזכאות:

זה לא כלכלי

לו אתם הייתם מוכרים בחנות נעליים והמדינה הייתה מחליטה שכדי להוריד את יוקר המחיה היא תפתח ליד חנותכם חנות נעליים של המדינה עם מחירים נמוכים יותר, האם הייתם שולחים לשם קונה שהגיע אליכם? הבנק כאמור הוא עסק ששואף להרוויח הרבה ככל האפשר. אין לו כל סיבה למכור ללקוח את הלוואת הזכאות המגיעה מהמדינה במקום את הלוואת הבנק עצמו. בניגוד לעבר בו הבנק היה בבעלות המדינה וסר למרותה, כיום הבנק בניגוד עניינים עם המדינה.

זה מסורבל

השגת תעודת הזכאות דורשת הליכים בירוקרטיים נוספים:

 • אישור על שירות צבאי לכל אחד מבני הזוג
 • אישור על אחים ואחיות של בני הזוג
 • בדיקה האם מקום הרכישה מזכה במענק מקום
 • בדיקת המסמכים והפקדת התעודה.

כל התהליכים האלו הינם באחריות פקיד הבנק אשר נדרש לבצעם רק כדי שהבנק למעשה ירוויח פחות. זאת ועוד, פקידים נמדדים על פי כמות המשכנתאות שהם מוכרים. ככל שהפקיד יסיים את ההסבר למשפחה במהירות גבוהה יותר הוא יתקרב מהר יותר לעמידה ביעדיו או סתם יוכל להקדיש זמן רב יותר לקבוצת הווטסאפ של הגן("יוווו, איזה מתוקיים!!!!!!"). כך נוצר תמהיל השליש-שליש-שליש שלקוחות רבים חושבים שהוא הוראה של בנק ישראל. להסביר למשפחה על דבר נוסף שנקרא זכאות עם היתרונות, החסרונות ושעות הקבלה בקריה בתל אביב (אישור שירות צבאי) מהווה נטל מיותר בעיני הפקיד והבנק.

כמו שצויין למעלה, לבנק אין סיבה ללמד את פקידיו על יתרונותיה של הלוואת הזכאות עבור חלק מלווי המשכנתה. גם אם הועברה הדרכה כזו או אחרת לפקידים, הם יעדיפו פעמים רבות לא להציע את הלוואת הזכאות מהסיבות שפורטו מעלה. לכם לעומת זאת כדאי מאד להכיר מכשיר זה אשר נועד בסופו של דבר כדי לסייע לכם לרכוש דירה.

מתי להשתמש בהלוואת הזכאות

כדאי לכם לשקול להשתמש בהלוואת הזכאות במקרים מסוימים. זה יחולק לשלושה חלקים: הטוב הרע והמכוער. ראשית כל, כדאי לבדוק אם יש לכם זכאות להלוואה זו. תוכלו לבדוק זאת במחשבון הזכאות.

הלוואת זכאות – הטובהלוואת זכאות - הטוב

ריבית

ההלוואה מבוצעת במסלול בריבית קבועה צמודה למדד. קצרה היריעה מכדי לסקור את היתרונות והחסרונות של שימוש במסלול זה אבל אם החלטתם שצמודה קבועה מתאימה לכם אזי בהלוואת זכאות אתם עשויים לקבל ריבית שהינה טובה ביחס לשוק. הגדרת התנאים הינה הנמוך מבין 3% והריבית הממוצעת פחות חצי אחוז. לווים חזקים יכולים אולי לקבל בכוחות עצמם ריבית טובה יותר. מן הסתם כשיש ממוצע יש גם רבים שנמצאים ממילא מתחת לממוצע.

מיחזור

פעם אחת בחיי ההלוואה ניתן למחזר אותה ללא הליך מיחזור רגיל אלא מזורז כלומר בגדול, להודיע לבנק שרוצים להמיר אותה בהלוואה רגילה. בנוסף אפשר לקצר הלוואה זו ולהגדיל החזר חודשי (למשל אם עלתה המשכורת או אם הסתיים מסלול אחר והתפנה תקציב חודשי לתשלום להלוואה זו.

פירעון מוקדם

בהלוואת זכאות מובטחת האפשרות לפירעון מוקדם בכל עת ללא עמלת היוון (קנס פירעון מוקדם).

ועדת חריגים

בהלוואת זכאות בנוסף לבנק הנותן את ההלוואה הרגילה, שותף למימון הדירה גם משרד השיכון. במידה והלווה לא מצליח לעמוד בתשלומי המשכנתה ישנו הליך נוסף לפני תחילת הליך פינוי מהדירה. במסגרת הליך זה מתכנסת ועדת חריגים בהשתתפות הבנק ונציגי משרד השיכון. ברוב הפעמים מחליטה הועדה (ככל שניתן) לפרוס את ההלוואה מחדש כך שהתשלום החודשי יקטן (והתשלום הכולל יגדל). יש לציין כי גם בהלוואות רגילות הבנק כמעט תמיד מעדיף פריסה מחדש על פני עיקול.

הלוואת זכאות – הרע

הלוואת זכאות - הרע

סכום ההלוואה

הלוואת זכאות ניתנת בסכומים שהינם קטנים ביחס למחירי הדירות הממוצעים. ישנם לווים שיקבלו סכומים מעט גדולים יותר, נניח 200,000 שקלים ויקנו בפריפיריה דירות זולות ואז נתח הלוואת הזכאות מתחיל להיות משמעותי. לרוב הרוכשים מדובר על הלוואה קטנה.

בירוקרטיה

בשביל הלוואת הזכאות יש לעבור הליכים בירוקרטיים נוספים כגון אישור על שרות צבאי ומספרי זהות של אחים ואחיות שחיים בארץ לצורך הוצאת תעודת זכאות. תעודת הזכאות מונפקת על ידי הבנק ממנו לוקחים את המשכנתה. למעשה יוצר שלאחר שסיימנו לנהל משא ומתן עם הבנק וסיכמנו באיזה בנק נבצע את המשכנתה פתאום התעורר צורך בהליך נוסף לצורך שילוב הלוואת זכאות. זה עלול לסבך את כל המשא ומתן בגלל תוקף הריביות הקצר של המשכנתה.

הלוואת זכאות – המכוער

הלוואת זכאות - המכוער

המדינה נתנה למעשה לבנקים את הזכות לייצג אותה במכירת מוצר אשר מתחרה במוצר הבנק ובמחיר זול יותר. כלומר, עובד הבנק אמור למכור את הלוואת הזכאות של המדינה אשר מקטין את רווחי אותו בנק. כדי להפוך את העניין ליותר אי-גיוני אפילו, לעובד עצמו גורמת הלוואת הזכאות ליותר עבודה.

כלומר אם לסכם, הבנק אמור לעודד אזרחים להשתמש במוצר שמקטין את רווחיו ומי שעושה זאת בפועל אמור להיות בנקאי שהלוואת הזכאות תגרום לו לעבודה עודפת לעומת משכנתה רגילה.

נחשו מה התוצאה? מעט הלוואות זכאות. אז יש בנקים שכדי שלא יגידו שהם לא בעד האזרחים מחתימים יחד עם מסמכי המשכנתה גם על מסמך וויתור להלוואת זכאות. כלומר, הלקוח שחתם כבר על 50 מסמכים, חותם על עוד מסמך בלי לקרוא ושם כתוב שהוא יודע שיש דבר כזה הלוואת זכאות אך בוחר לא להשתמש בו. כאמור, מכוער.

מסמכים להלוואת זכאות

סכום הלוואת הזכאות נקבע לפי הנתונים של הלווה על פי פרמטרים שונים כגון חודשי שירות בצה"ל, מספר ילדים, מספר אחים וכו'. את חישוב הסכום תוכלו לבצע ממחשבון הזכאות שכאן. החלק הזה נועד כדי להציג את המסמכים להלוואת זכאות כך שתוכלו להשיג את כולם בקלות ובפעם אחת.

לשם קבלת ההלוואה יש למלא תצהיר אחים:

ובאישור שירות בצה"ל אותו ניתן לקבל מכאן –
https://ishurim.prat.idf.il/Account/Login?ReturnUrl=%2f או בטלפון 1111 (ארבע פעמים 1).

או אישור על שירות לאומי בעמותה.

תעודת נשואין. זוג שאינו נשוי אך ידוע בציבור נדרש למלא הצהרת ידועים בציבור:

את תעודת הזכאות אפשר להוציא בכל סניף בנק עם דלפק משכנתאות. כיוון שהפקת התעודה לוקחת זמן, כדאי להוציאה עוד לפני שבוחרים בנק ואז להעבירה לבנק המתאים. זה מסורבל אבל זה המצב.

סיכום

לא לכולם מתאימה הלוואת זכאות. היא ניתנת בסכום קטן. במסלול שספק אם כדאי לקחת אותו בכלל (קבוע צמוד) ובתוספת עבודה ובירוקטיה אשר עלולה לפגוע במשא ומתן.

בכל מקרה, כדאי להכיר מוצר זה כדי לקבל החלטה מושכלת האם להשתמש בו.

בהצלחה.

איך מקבלים הלוואת זכאות?

כדי להיכנס למסלול הלוואת זכאות יש להשיג מינימום של 1,000 נקודות ולאחר מכן סכום ההלוואה נקבע על פי סך הנקודות שהושגו.

6 תגובות על “הלוואת זכאות – הטוב, הרע והמכוער

 1. יישר כח, אחד היתרונות של ההלוואה שאפשר לפרוס ל 30 שנה ועדיין להישאר על רק 3% הבעיה שמסלול צמוד לטווח כזה זה נוראי אז אם ככה מה טווח השנים המומלצות לקחת זכאות שאין פירעון באופק?

  1. שלום לך,
   תקופת המשכנתה המומלצת הינה עד שנה אחת בלבד.
   הבעיה היא שרוב לוקחי המשכנתה לא יצליחו לעמוד בהחזר החודשי
   הנגזר ממשכנתה של שנה אחת (אחרת הם היו מחכים פחות משנה וקונים את הדירה ללא משכנתה כלל).

   אין דבר כזה פרק זמן מומלץ למשכנתה. פרק הזמן נקבע כאילוץ או פשרה לאחר שהמשפחה קובעת מהו ההחזר החודשי
   בו היא תוכל לעמוד.
   כמובן שבדרך כלל אפשר לקבל החלטה לקנות דירה עם פחות חדר ומשכנתה קצרה יותר
   אך זה מצריך מחשבה ודיון ארוך ממה שאפשר לממש כאן. בהצלחה.

   נ.ב.
   בהלוואת זכאות קצרה יותר הריבית נמוכה מ- 3% נכון להיום.
   זה לא אמור לגרום לך לקצר את ההלוואה בהכרח כיוון שהמטרה
   שלנו בתכנון משכנתה אינה ריבית נמוכה ככל האפשר אלא תשלומים
   נמוכים ככל האפשר לבנק ומשפחה מאושרת.
   ריבית נמוכה היא במקרה הטוב קריטריון שלישי בסדר העדיפויות של
   תשלומים נמוכים לבנק.
   בהצלחה

 2. שלום רימון,
  האם נתקלת במצב בו הבנקים נותנים הלוואת זכאות ולאחר מכן מעלים את הריביות ביתר המסלולים?
  תודה,
  שמחה

 3. במידה ומשכתי 10,000 שח בריבית מסויימת ממסלול הזכאות, זה מקבע לי את הריבית במסלול זה גם במשיכות עתידיות?
  או שבכל משיכה הריבית נקבעת לפי הריבית הממוצעת בעת המשיכה?

  תודה

 4. איני בטוח שמותר למשוך את הלוואת הזכאות במנות. בכל מקרה בהלוואות שאותן לא מושכים בפעם אחת, בכל משיכה יכולה להיות ריבית שונה לפי נוסחת קביעת הריבית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *