פעם שאלתי בקבוצת הפייסבוק שלנו , צומחים כלכלית ביחד, מי יודע מה תפקידו של כלכלן? קיבלתי תשובות רבות. חלק גדול מהתשובות נסוב סביב אמירות בנוסח "סופר כסף" או דברים פחות נעימים לקריאה ובמיוחד אם אתה כלכלן. \

אז לא, "ספירת כסף" אינה מאפיין מובהק של עבודת הכלכלן. אפשר לומר שאם את כלכלנית בחברה עסקית ומכינה דוחו"ת להנהלה על ההוצאות, ההכנסות, הנכסים וההתחייבויות של החברה אז העבודה דומה במידה מסויימת לספירת כסף. העניין הוא שלמרות שעבודה זו מבוצעת על ידי בעלת תואר בכלכלה, היא לא עבודה קלאסית של כלכלנית.

לימודי כלכלה הם חלק מבפקולטה למדעי החברה. עוד בפקולטה זו אפשר למצוא אנתרופולוגיה, עבודה סוציאלית, פסיכולוגיה, מדע המדינה ועוד. המשותף לכל התחומים הוא הניסיון להבין טוב יותר את ההתנהגות האנושית. כל תחום בוחן התנהגות אנושים באמצעות כלים שונים. כלכלן אולי יאמר שאנשים מעשנים כי זה מאפשר להם לצאת להפסקת סיגריה בעוד שפסיכולוג אולי יאמר שאנשים מעשנים כי משהו לא פטור בשלב האוראלי של התפתחותם(המצאתי זאת). גם הפסיכולוג וגם הכלכלן ככל הנראה יסכימו שעדיף לא לעשן וגם כאן הפתרונות שכל אחד מהם יציע יהיה שונה: הכלכלן יציע להטיל מס על סיגריות בעוד שהפסיכולוג יציע אולי טיפול פסיכולוגי להפסקת העישון. תחום הכלכלה והפסיכולוגיה במקרה זה יתחברו עת תעלה לדיון השאלה מי אמור לממן את הטיפול הפסיכולוגי שהציע הפסיכולוג.

למעשה הכלכלן מתבונן בהתנהגות אנושית כלשהי, ושואל עצמו האם התנהגות אנושית אחרת תביא ליותר רווחה. שימו לב שהשתמשתי במושג רווחה ולא רווח. למשל אם כלכלן רואה פקק תנועה הוא קרוב לודאי יחשוב לעצמו שני דברים:

  1. האנשים במכוניות העומדות נראים סובלים. האם יש דרך להקל עליהם?
  2. הפקק עצמו מחולל הכנסה מסויימת (כולם שורפים בנזין ביחד). האם ניתן להגדיל את ההכנסה שכל אותם עומדי הפקק ירויחו? למשל אם במקום לעמוד שעה ורבע ואז להתחיל את העבודה הם ייסעו משך 40 דקות ואז יעבדו יותר(או ישחקו יותר עם ילדיהם לאחר העבודה ובכך יהפכו את הילדים לאזרחים טובים יותר בעתיד?

כיוון שיש סוגים שונים של התנהגויות אנושויות ורצון לחוקרן ולהשפיע עליהן יש גם סוגים שונים של התמחויות של כלכלנים: מומחה לכלכלת עבודה, מומחה לכלכלת חינוך, כלכלת פשע(!) וכו'.

אם נניח אשת חינוך תראה ילד זורק אשפה על מסלול טיול היא כנראה תעיר לו, תעניש אותו וכו' על פי סמכותה. כלכלן ישאל עצמו איך הכי יעיל לשמור על שביל נקי: לשים פקחים שייתנו דו"חות? לשלם לכל מי שיוצא עם אשפה מהטיול? ורעיונות נוספים. בהקשר של לשלם למי שיוצא עם אשפה מהנתיב אפשר להיזכר בבריטים ששלטו בהודו ונתקלו בבעיה קשה של קוברות שהקישו והרגו רבים. חשבו הבריטים מה לעשות והוציאו הודעה שכל מי שיצוד ויביא קוברה יקבל על כך תשלום(הוצאת זבל מנתיב הטיול). בהתחלה זה עבד טוב אבל אז הבינו ההודים שהרבה יותר קל להתפרנס מגידול קוברות בכלובים, הריגתם והבאתם לבריטים מאשר באמת לחפש ולצוד אותם. כשהבריטים הבינו מה קורה הם ביטלו את התשלום. ההודים שחררו את הקוברות והגיעו למצב שהיו הרבה יותר קוברות.

לאחרונה הייתה הצעת חוק שאם יש פקק בכביש שש, לא ייגבה תשלום. על פניו הגיוני. שילמתי בשביל לנסוע על הכביש ובמקום זה אני עומד על הכביש למה שאשלם? בפועל כמובן יהיה כאן אירוע קוברות הפוך. אם כולם יודעים שבשעות העומס לא משלמים יהיו אנשים שהתשלום כבד להם יותר מההמתנה ולכן יבחרו דוקא את שעות העומס ובכך יעיקו עוד יותר על אלו הסובלים מהפקק. הגיוני הרבה יותר הוא לקבוע מחיר גבוה יותר בשעת העומס המיועדת ובכך לגרום לזה שלא יהיה פקק כלל. זה מה שעושה משל חברת חשמל כשהיא קובעת לחלק מהצרכנים תעריף גבוה יותר בשעות העומס.

רוצים לראות את ההרצאה המלאה בת כשעתיים של תוכן כלכלי משנה תפיסות עולם? לחצו על הכפתור והכנסו להקלטה בעלות של 150 שקלים.

כתמיד, אשמח לשמוע רשמים מכל סוג. מוזמנים לכתוב תגובה למטה, בטלפון 054-5232-799, במייל rimon@effm.co.il וכו'.


כתמיד מוזמנים לכתוב הערות למטה., לכתוב ישירות אלי rimon@effm.co.il או להתקשר 054-5232-799.

קישורים

פרטים על ייעוץ משכנתה וייעוץ כלכלי בכלל – https://effectivemortgage.co.il/consulting/
פרקים נבחרים בחינם מהספר משכנתה יעילה –https://rimon.news/freechapter
תובנות כלכליות משנות חיים – https://rimon.news/things
ההסכת (פודקאסט)הון ומיקרופון – http://bit.ly/HonAndMic
הצטרפות לחברים בערוץ היוטיוב כדי לצפות בתכנים ייחודיים או סתם לומר תודה – https://rimon.news/join
קהילת צומחים כלכלית ביחד – https://bit.ly/zomhimcal
קורס נדל"ן חוקי המשחק – https://nadlanrules.co.il/

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *