לפני כחודש פרסמתי מאמר על רכישת דירה להשקעה בקרית גת. מאמר זה הפך לאחד המאמרים הנקראים באתר. רבים הגיבו למאמר. הייתה גם תגובה בנוסח, אם תקרא את החוזה רכישה של גינדי תבין שטעית.

בדרך כלל איני מגיב לטוקבקים בלתי מנומקים. אבל, אם מציעים לי משהו כל כך מעניין ומאתגר כמו קריאה של חוזה רכישת דירה בן כ- 60 עמודים. מי אני שאסרב לכל הכיף הזה?

אז ראשית כל תודה רבה ל- ד' (השם שמור אצלי) אשר התייעץ איתי על משכנתא לכרמי גת והסכים שאצלם את חוזה הרכישה.

אולי בגלל שאיני עורך דין, לא מאד הופתעתי שאין בחוזה שום דבר שהופך השקעה בלתי כדאית לכדאית. אם לומר את האמת אז דעתי נגד רכישה, לפחות להשקעה, בכרמי גת התחזקה לאחר קריאת החוזה.

אני שמח לשתף אתכם בכמה נקודות מתוך חוזה הרכישה. כאמור, איני עו"ד ואני ממש ממש ממליץ לשכור אחד כזה אם אתם מתכוונים לקנות דירה מקבלן. עורך הדין של הקבלן מייצג רק את הקבלן.

חוזה גינדי 1כל כך הרבה "הואילים" ושום ציון לעובדת הבניה על פי היתר בניה. יש לדרוש תוספת הואיל אחד המציין שהבניה תהיה על פי היתר בניה כחוק. חושבים שזה ברור מאליו? חישבו שוב. לדוגמה מגדל בפתח תקווה שאכלוסו עוקב בגלל חריגה מהיתר הבניה (מעט מידי חניות).

 gindi_contract2

כאן אנו כבר מגיעים לשלב היצירתי במיוחד. במאמר על רכישת דירה מקבלן ציינתי שדירה מקבלן הינה מוצר לא ידוע במחיר לא ידוע. נתחיל ממוצר לא ידוע. שימו לב שטח הדירה יכול לקטון ב- 5% ללא פיצוי. חוק המכר מאפשר 2% אך לא ניתפס לקטנות כמו חוקי מדינת ישראל. עניין נוסף הוא הכללת השטחים הציבוריים (חדר מדרגות, לובי, מעלית) כחלק משטח הדירה על פי חלקם היחסי. כלומר אם מישהו קונה דירת 100 וחושב שהוא ישטוף 100 רצפות יש לי חדשות טובות עבורו. יתכן מאד שהוא יצטרך לשטוף רק 80 מטר. כמובן שהמשמעות היא שהוא גם יוכל להשתמש רק בשמונים מטרים. לשם המחשה גודלו של חדר רגיל בגודל 3 על 4 מטרים הוא 12 מטר. כלומר 20 מטרים הם שטח גדול שיורד מהדירה עבור אלו שלא מוכנים לישון בחדר המדרגות או בלובי. גינדי - חוזה רכישה כרמי גתהקונה מתחייב להסכים לכך שיתקנו דברים הדדורשים תיקון בדירה לאחר מסירתה. זה חשוב. מה חסר? חלק גדול מהקוראים שוכרים דירות אני מניח. בכל חוזה שכירות ישנו סעיף לוח זמנים לתיקונים. סעדי במרומים שלא פעם ניהלתי שיחה לגבי החובה לתקן מזגן תוך 3 ימי עבודה ולא חמישה כפי שביקשתי. ניחא. גינדי לעומת זאת לא מתחייבים ללוח זמנים לתיקון.

 שינויים בדירה חסכתי מכם את צילום החלק המתאים בחוזה. בהרבה מאד מילים מציין הקבלן ששינויים ידחו את מועד מסירת הדירה בעד חודש ימים כאשר זמן זה גורר עלויות לקבלן בסך 0.5% ממחיר הדירה (5000 שקלים לדירה של מיליון).

חשוב מאד להוסיף לסעיף זה את הקביעה שבזמן בקשת השינוי יציין הקבלן בכתב את משך העיכוב במסירה על מנת שהלקוח יוכל להחליט לבקש את השינוי או לא.

 כמובן שגינדי זו רק דוגמה. במקרה דוקא את החוזה שלהם קיבלתי. אישית לא קניתי מעולם דירה מקבלן אך קראתי כבר מספר חוזים של קבלנים. הנקודות שלעיל אינן ייחודיות לגינדי.

5 תגובות על “חוזה גינדי כרמי גת

 1. רימון שלומות,

  למען האמת אכזבת אותי במאמרך זה, אני עוקב אחריך באופן קבוע ומשכיל לא מעט בסוגיית המשכנתא.
  לטעמי, המאמר הזה נכתב מתוך מטרה "לשחרר" מאמר אל הקהל.
  במהותו המאמר שגוי ואף יוצר מסע הפחדה ללא הצדקה לקונים הפוטנציאלים, בין אם קנו דירה מגינדי ובין אם מקבלן אחר. אסביר את דבריי.

  לגבי ה"הואילים" קיים נספח רכישה מוקדמת בהסכם שהינו נספח י'.
  לגבי שטח הדירה:
  לקרוא הסכמים זה מצויין, אך לבוא ולכתוב על בסיס קריאת ההסכם באופן שגוי, זה דבר אחר (או אולי גם על סמך כתבה דומה ב- Ynet).
  אם תקרא את כל הפסקה תראה שכתוב במפורש "למעט אלו המצוינים בסעיף 5 ו6 למפרט הטכני", שם השטח מחושב ע"פ חוק המכר. כך שהדברים שכתבת הם חצי אמת, הנובעים מחוסר ראית מאקרו של ההסכם. לכן, יפה אמרת, חשוב ללכת לעו"ד, על מנת שלא יטעה ו/או יפחיד את הקונים הפוטנציאלים.

  בברכה,
  גיא העליון, עו"ד, מוסמך למשפטים

  1. גיא שלום,
   ראשית תודה על המילים החמות בחלק היותר מחמיא של תגובתך.
   אני שמח מאד על הזכות שיש לי להעביר ידע לאחרים על מנת שיכלכלו צעדיהם בצורה
   טובה יותר ויזכו לרווחה כלכלית גבוהה יותר.

   לגופו של עניין, מה שאתה מציין במקום אחד כתוב ככה אך בנספח כתוב אחרת המבטל אל מה שכתוב בסעיף שלמעלה מזכיר לי את הפרסומות של גינדי (ציטוט מהזיכרוןן, אני עייף מכדי להביט בצילום המסך): דירה במחיר מטרה. בקצה העמוד בפונט בלתי נראה – כוכבית מובהר שהדירות אינן חלק מתכנית מחיר מטרה.

   זכורה לי הבדיחה על העיתון "העולם הזה" שהיה יוצא במקומותינו: כותרת ראשית: "האם שר הביטחון משתמש בסמים? המשך בעמוד 12".
   עמוד 12 למטה: "לא".

   אז אוקיי עורכי הדין שלהם מוכשרים ומצליחים לנסח כל דבר בצורה שיעבור משפטית עבר מה עם קצת אתיקה?
   האם לטעמך זה סביר שאדם ששפת האם שלו היא עברית שמאחוריו יותר מ- 12 שנות לימוד לא יצליח להבין את 60 עמודי החוזה?
   אני סבור שלא. ואני סבור שחלק גדול מהנושאים המפורטים מעלה כתובים בצורה שתקשה במתכוון את כוונת המשורר.
   יזהר הקונה.

   1. רימון שלומות,

    לא הבנתי את עניין "פרסומות גינדי" מכיוון שגודל הפונט הוא אותו גודל לכל אורך ההסכם.
    אם קריאת הסכם היתה מסתכמת ב-12 שנות לימוד לא היו צריכים עורכי דין. בכל מקרה, את ההסכם ניתן להבין מצוייו, עורך דין יעזור לך להבין את המשמעויות של כל משפט ומשפט בדיוק כמו שניסיתי להסביר בראשית דבריי.

    אמת, יזהר הקונה, אך אט אט מחלחלת לה גם מגמת יזהר המוכר.

    בברכה,
    גיא

 2. רימון, אני מאושר לראות שהכנסת מזמנך לברר וללבן את העניינים כאן. אני תמה על דבר אחד; קניתי דירה כאן בחו״ל לפני כעשור ואני זוכר איך שהקפידו הבאנקים כאן לא לתת משכנתא ללא ידיעה שמעל מספר חשוב של אחוזים של הדירות יתרכשו על ידי אלו שמתכוונים לגור שם בעצמם (owner occupied).
  לעניין כרמי גת; האמנם הסדר שם שמאפשרים אלו ה״משקיעים״ (אלו שלא ממש צריכים מקור מגורים) לבוא לרכוש יחד עם משפחה עם ילדים?

  בברכה

  1. שלום פרץ ותודה על תגובתך.
   נעים לראות שגם במרחקים קוראים אותי.

   בישראל אין לבנקים יכולת לדעת מהו אחוז הרוכשים שמתכוונים לגור ומהו אחוז אלו שקונים כדי להשכיר.
   מן הסתם זה לא חלק מהשיקולים שלהם.
   אני חושב שהבדל נוסף הוא שקניה של דירה על הניר היא פטנט שנפוץ בישאל יותר מאשר בניכר.

   העדפת מחוסרי דירה על משקיעים מבוצעת בישראל על ידי מנגנון מס רכישה אשר גורם למשקיעים
   לשלם על אותה דירה יותר כסף מאשר אלו שקונים דירה ראשונה.
   לטעמי זו שיטה נכונה יותר. כמו שכאשר חסר מים , כל עוד לא מדובר במצב חירום,
   אנו לא אומרים לאנשים לא למלא בריכה אנו רק אומרים להם, מעל צריכה מסוימת תשלמו יותר על המים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *