ראשי » בלוג » שומת מס הכנסה – הצהרת רואה חשבון

שומת מס הכנסה – הצהרת רואה חשבון

כדי לתת הלוואה צריך הבנק לגבש דעה לגבי יכולת הלווה להחזיר את ההלוואה. לשם כך מברר הבנק מהן הכנסות הלווה. אצל שכיר העניין פשוט יחסית. אצל עצמאי העניין מעט מסובך יותר. בנקים שונים מפעילים שיטות שונות כדי להתייחס להכנסות העצמאי. בכל הבנקים נקבעת הכנסת העצמאי על ידי שילוב בין בין שומת מס הכנסה אחרונה (או שתי שומות אחרונות לעתים) יחד עם הצהרות רואה החשבון לגבי ההכנסות מאז השומה האחרונה ועד יום בקשת המשכנתה. 

דוגמה לשומת מס הכנסה

שומת מס הכנסה

אפשר לראות בשומה שלמעלה את סך ההכנסות של כל אחד מבני הזוג, את תשלומי המסים ואת ההכנסה נטו. חלוקה של ההכנסה נטו לשנה ב- 12 (מספר החודשים) היא ההכנסה החודשית בשנת השומה. 

כיוון שהשומה ניתנת לתקופה שהסתיימה בעבר, נדרשים העצמאים לספק גם הצהרות רואי חשבון לגבי התקופה שמהשומה האחרונה ועד היום. לצערם של רואי החשבון ויועצי המשכנתאות הפרטיים, כל בנק מבקש את הצהרת רואה החשבון על טופס שונה למרות שהתוכן די דומה. 

טפסי רואי החשבון של הבנקים השונים

לגבי לקוח שהינו בעל חברה בע"מ העניין סבוך יותר ולא ניכנס אליו במסגרת מאמר זה. יש לשים לב כי ניסיון להסתיר מהבנק שהברה בה אתה עובד הינה בבעלותך או בבעלות בן משפחה מדרגה ראשונה כגון אבא/אמא נדון בדרך כלל לכישלון ועלול להכשיל את בקשת המשכנתה. לבנק אכפת כי החברה בבעלותך למרות שהצגת תלוש שכר כיוון שהבנק יודע שאם אתה (או אביך) בעל החברה תוכל לקבוע שכר כרצונך. 

Facebook Comments

One thought on “שומת מס הכנסה – הצהרת רואה חשבון

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *


תגובות מפייסבוק: