ראשית כל שנה טובה לכל הקוראים הנאמנים. בעיקר אתם אחראים למה שיקרה בשנה הבאה. אני מאחל לכם בריאות, שמחה אושר והצלחות רבות. קחו זמן למחשבה, תכננו, בצעו והצליחו. רק אתם אלו שאחראים ואלו שתהנו מהעסק הפרטי שלכם אשר יש הקוראים לו כלכלת משפחה.

ולעיקר החדשות…

ירידת המע"מ

בראשון לאוקטובר הקרוב יופחת המע"מ באחוז אחד. המשמעות הינה שאלו אשר עומדים לפני חתימת חוזה עם קבלן יכולים לצפות לירידת מחיר הדירה. אלו אשר כבר חתמו חוזה ונמצאים לפני חלק מהתשלומים, זה הזמן לפתוח את החוזה ולקרוא אותו שנית. לא בטוח שתמצאו פסקה המדברת על הפחתת מחיר כתוצאה מהפחתת המע"מ, אבל אם תמצאו פסקה המדברת על העלאת מחיר כתוצאה מהעלאת המע"מ זה אמור להספיק כדי לגזור גזירה שווה על ירידת מע"מ. בכל מקרה, אם יוצגתם על ידי עורך דין כפי שאני ממליץ תמיד, אז הוא היה אמור לדאוג לכך שהשפעת עליית מע"מ על התשלומים העתידיים תהיה זהה לחלוטין במקרה של ירידת מע"מ.

 כמובן שאם אתם מתכוונים לקנות כל מוצר אחר כגון מקרר, טלוויזיה וכו', חכו לאוקטובר.

הארכת מבצע מיחזור המשכנתאות של משרד השיכון

עייפתי מלכתוב על נושא זה אך הוא כל כך חשוב שאני לא יכול להניח לו.

יש לכם משכנתא עם מרכיב הלוואת זכאות? מכירים מישהו שיש לו משכנתא כזו? שלחו אותו לכאן. כל האחרים יכולים לדלג לפרק הבא.

לפני מספר חודשים הכריז משרד השיכון יחד עם משרד האוצר על מבצע מיחזור משכנתאות זכאות. משכנתאות זכאות הינן הלוואות ישנות אשר ניתנו בריבית של 3%-4% צמודות למדד. כלומר בערך פי 2 ממחירי הלוואות דומות היום. האוצר כפה על הבנקים לשלוח מכתבים לכל הלווים של הלוואות אלו כדי ליידע אותם שההלוואות ניתנות למיחזור ללא עלויות ובשיחת טלפון. בנוסף היה מסע פרסום בתקשורת ו… יוק !

כמו שאומרים הגששים: אף אחד לא קם !

חבל. מדובר על עשרות אלפי שקלים שיכולה כל משפחה עם הלוואה כזו להרוויח ללא כל מאמץ. כמובן, שמשפחה כזו שתתאמץ ותנהל משא ומתן תוכל להרוויח אף יותר. עתה, האריך האוצר את תוקף מבצע זה עד סוף 2015. אנא, נצלו הארכה זו אשר הינה השניה במספר.


Optin Architect

עליית ריבית הקל"צ (קבועה לא צמודה)

מגמת הגידול באחוזי ריבית הקל"צ אשר החלה ביוני נמשכת. שימו לב לגרף שהכנתי עבורכם על פי נתוני הבנק ישראל.

ריביות קל"צ ל- 15 שנים

מקור: בנק ישראל.

בגרף רואים את הריבית הממוצעת שניתנה להלוואות קבועות לא צמודות למשך 10 עד 15 שנים. שימו לב שמדובר על ריבית ממוצעת. כיוון שרוב הלווים אינם טורחים לקרוא בלוג זה או בלוגים אחרים או במילים אחרות להבין את המשכנתא לפני שהם הולכים לבנק, קוראי בלוג זה צריכים לצפות לריביות טובות מהממוצע. מעבר לכך, כדאי לשים לב שבעיתונות מדובר על "זינוק" בריביות ועוד מילים יוצרות דרמה. בפועל מדובר על עליה של פחות מאחוז אחד. המשמעות של עלייה מהמינימום של 2.68% אל 3.33% עבור הלוואה של 400,000 שקלים ל- 15 שנים הינה 22,000 שקלים פרוסים על פני 15 שנים. ההחזר החודשי על הלוואה זו הינו כ- 3,000 שקלים. כך שאם מישהו דחה את לקיחת ההלוואה מיוני אל ספטמבר ולקח הלוואה אמנם בריבית גבוהה יותר אך עם קרן קטנה יותר (הוא חסך 3000 שקלים לחודש* 5 חודשים = 15,000), הרי במונחי סך החזרים ההפרש בין ההלוואה היקרה ביותר להלוואה הזולה ביותר הוא של פחות מ- 3000 שקלים או במילים אחרות חודש תשלום אחד. ריבית בנק ישראל לא השתנתה. בניגוד לכל הציפיות גם הריבית בארה"ב לא עלתה. המדד דוקא דווח כמדד שלילי, כך שיש סיכוי לא מבוטל שנראה היפוך מגמה בקל"צ בחודשים הקרובים.

קבלת אות אמון הציבור

לאחר שבמשך כשנה נערכו לנו מבחנים שונים. אני שמח וגאה להודיע ולחשוף כאן בפעם הראשונה את אות אמון הציבור בו יש לי הזכות כעת להשתמש כסימן לכך שהעסק שלי, משכנתא יעילה, הינו עסק אתי המכבד את כללי האמון בין לקוחות לספק שירות. אנו מקפידים תמיד על אמת בפרסום וזהירות בהבטחות. אך לשם זהירות נוספת משלמים על ביקורת  חיצונית ובלתי תלויה לנושאים אלו.

אמון הציבור קטן

 במהלך השנה הקודמת שרתתי עשרות משפחות וסייעתי להן לשפר את מצבן הכלכלי. אני מאחל לעצמי להמשיך בכך בייתר שאת. יש סיפוק גדול בידיעה שמשפחה הגיעה עם תמהיל שהכין הבנק ואתה יכול להראות לה שאמנם הבנק קבע שההחזר הוא 4500 שקלים אבל בתרחיש שמרני ההחזר יזנק בעוד 5 שנים ל- 6000 שקלים. משפחה כזו שמגיעה אלי עשויה לא רק להרוויח כסף אלא גם להרוויח את הבית שלה במקום ביקור בהוצאה לפועל.

חג שמח לכולם.

4 תגובות על “חדשות משכנתא סתיו 2015 / תשרי תשע"ה

 1. ראשית
  כל הכבוד על הזכייה באות אמון הציבור
  הוא באמת מגיע לך
  אני עוקב אחרי ההרצאות, הטיפים והפרסומים שלך והם עוזרים מאוד להבנת הנושא
  ולחסכון כלכלי גדול
  ועל כך
  יישר כוח
  שאלה: בסוף המאמר רשמת שהמדד מדווח כשלילי
  האם כדאי לקחת מסלול בתמהיל המשכנתא צמוד מדד ?
  תודה

  1. שלום שמואל,
   תודה רבה רבה על המילים החמות.
   אמר פעם מועמד לנשיאות צרפת: קשה לעשות תחזיות ובמיוחד לגבי העתיד.
   מדד עבר שלילי אינו מעיד כלל על המדד בשנים הקרובות.
   משכנתא נלקחת לשנים רבות ולכן אירוע חד פעמי הוא לא סיבה מספיק טובה
   לקביעת מסלול שילווה אותנו נניח ל- 20 שנים.
   מעבר לאמירות כלליות אלו, יש לדעת פרטים רבים נוספים על מנת להתייחס
   לשאלה האם ללווה מסוים כדאי לקחת מסלול מסוים.
   בהצלחה בכל, רימון

 2. היי רימון,
  דבר ראשון באמת כל הכבוד על הזכייה באות אמון הציבור

  דבר שני, רשמת בסוף המאמר על כך שיש סיכוי לא מבוטל שנראה היפוך מגמה בקל"צ בחודשים הקרובים. אני כרגע בשלב של לקיחת משכנתא – המשיכה של המשכנתא מתבצעת בכמה שלבים מכיון שמדובר בבניה. אנחנו צריכים למשוך שוב פעם אחרי החגים. בפעם האחרונה שמשכתי, ריבית הקל"צ (שלקחתי ל 20 שנים) הייתה נמוכה יחסית ולכן ביקשתי לקחת את כל המשיכה רק מהמסלול של הקל"צ. השאלה שלי היא האם ,לאור מה שרשמת, כדאי למשוך את הסכום הבא מהמשכנתא מהמסלול של הפריים והמשתנה כל 5 שנים?. ולהשאיר את המשיכה של היתרה מהקל"צ לסוף ככה אולי הריבית תרד?
  לעזרתך אודה

  1. שלום פזית ותודה רבה.
   מילת המפתח במשה שכתבת היא המילה בפסקה האחרונה "אולי" בהקשר של
   אולי הריבית תרד.
   זהו הימור וההימור שלך לעניין זה טוב כמו שלי.
   מצד שני אם לקחת במשכנתא שלך מסלולי פריים ומשתנה כל 5 שנים,
   ממילא את ככל הנראה לא חוששת משינויים לרעה בריביות.
   בנוסף, אני מציע ך לבדוק כיצד שינוי באחוזים של הקל"צ מפשיע בשקלים.
   לעתים שינוי גדול באחוזים מדיר שינה מענינו אך מסתבר כשינוי קטן בשקלים.
   בהצלחה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.