עלייה בריבית המשכנתא

בשבועות האחרונים אנו עדים לעלייה בתשואת האגחים של ממשלת ישראל. עלייה זו מקבילה לעלייה דומה של תשואת אגחים בכל העולם. עלייה בתשואת האגחים (עקב ירידה במחירם) משפיעה על המשכנתא שלנו וגורמת לעליית ריבית. ואכן אנו רואים בשבועיים האחרונים עליה בריביות הקבועות בשיעור של 0.5% – 0.3%.

מיטיבי לכת במחיוחד יכולים לקרוא כאן מדוע תשואת האג"ח משפיעה על המשכנתא שלהם.

עליה בהיקף המשכנתאות מחודש קודם

חודש מאי היה סוער מאד בשוק המשכנתאות. יחסית לממוצע החודשים האחרונים, נלקחו משכנתאות בהיקף גדול ביותר מעשרה אחוזים לעומת אפריל.  לעומת זאת, היקף המשכנתאות במאי (4.46 מיליארד שקלים) היה נמוך מזה של מאי שנה שעברה.

הגידול בנטילת המשכנתאות במאי לעומת אפריל מפתיע לאור דיווחי הקבלנים על ירידה במכירות. יתכן והעליה נובעת מהזדרזות של משקיעים לקנות דירות לפני העלייה הצפויה במס הרכישה. משקיעים רבים, לפחות אם הם קוראים בלוג זה, מעדיפים דירות יד שניה ולא דירות מקבלן וכך אפשר להסביר את הסתירה בנתונים.

מיחזורי משכנתא

בעקבות הקמפיין למיחזורי משכנתא של משרד הבינוי ועלייה גדולה במודעות הציבור ליתרונות של מיחזורי המשכנתא, ישנו עומס כבד על מוקדי הבנקים.

לקוחות רבים מגיעים אלי לאחר שלא הצליחו למחזר בעצמם – הבנקאים לא חזרו אליהם, פקסים שנשלחו אבדו וכו'.

כמובן שלבנקים אין באמת עניין בכך שתבצעו מיחזור משכנתא ותחסכו עשרות אלפי שקלים אשר ייגרעו מרווחי הבנק. ברם, כקוראים של בלוג זה, אני בטוח שלא תניחו לקשיים לעצור אתכם ותבצעו את בדיקת כדאיות המיחזור ואת המיחזור בפועל עד הסוף למרות הקושי.

 

 

ובעניין אחר לגמרי, החודש נפטר חברי בעז נוימן לאחר מלחמה ארוכת שנים ומייסרת במחלת הסרטן. הכרתי את בעז בתקופה לא פשוטה של חיי, הטירונות בחיל השיריון. ההומור שלו עזרו לי בקור המקפיא של המדבר בחורף.  בעז היה חוקר ומרצה להיסטוריה באוניברסיטת תל אביב. בין ההספדים היה אחד של סטודנט שלו אשר סיפר על ההרצאה הראשונה שהוא שמע בכיתתו של בעז. וכך החל בעז את השיעור הראשון באותו סמסטר: "היסטוריה זה מאד חשוב ומאד מענין אבל את השיעור הראשון אני רוצה להקדיש למשהו חשוב הרבה יותר. משהו מציל חיים. את השיעור הראשון נקדיש לנושא הפנסיה".

לא משנה במה אתם עוסקים, ידע כלכלי ולקיחת אחריות כלכלית ישנו את חייכם. בהצלחה.

הייה שלום חבר, ימים טובים לאשתך ושלושת ילדיך הקטנים.

 

 

 


Optin Architect

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.