הריבית ומדד המחירים לצרכן

למרות הערכות חלק מהאנליסטים שריבית בנק ישראל תרד בחודש יוני, היא נותרה ללא שינוי ובגובה 0.75%. ריבית הפריים מחושבת כריבית בנק ישראל (הריבית בה בנק ישראל מלווה כסף לבנקים המסחריים) בתוספת מרווח של 1.5%. כלומר ריבית הפריים נותרה ברמה של 2.25%.

מדד המחירים לצרכן עלה בחודש יוני בשיעור זניח של 0.1% וזוהי בשורה טובה ללוקחי ההלוואות צמודות המדד.

על פי בנק ישראל, ציפיות האינפלציה לשלושת השנים הקרובות עומדות על כ- 1.8% לשנה.

מע"מ אפס לרוכשי דירה ראשונה

הצעת שר האוצר לפטור ממע"מ את רוכשי דירה ראשונה עברה בוועדת השרים של הממשלה. בכך נסללה הדרך להעברת ההצעה כחוק בכנסת.

בעבר הבעתי את הסתייגותי מהצעה זו, תוך הצעה להשתמש במנגנון קיים של הלוואת זכאות. 

מרבית הצוות המקצועי של האוצר (נגידת בנק ישראל, הכלכלן הראשי של משרד האוצר ואחרים), התנגדו גם הם להצעה זו. לגבי הצוות המקצועי של האוצר יש לזכור שני דברים:

א. במשך מספר שנים הם מנסים לטפל במגוון אמצעים בעליית מחירי הדיור, ועד היום הם כשלו, כך שיש לקחת הצעותיהם בעירבון מוגבל.

ב. כלכלה שייכת למדעי החברה ולא למדעים המדויקים. צעדים זהים שנעשו במדינות שונות הביאו לתוצאות הפוכות.

 למרות הציפייה לכניסת חוק מע"מ אפס לתוקף בחודשים הקרובים, השוק ממשיך לרתוח ואנשים לא ממתינים לתקנה או שאינם עומדים בקריטריונים שנקבעו.

המלצתי לכל מי שלא חתם על חוזה ומתכוון לרכוש דירה ראשונה מקבלן להמתין. גם אם לדעתו הדירה יקרה מעל התקרה שנקבעה לתקנה, אני חושב שהקבלנים ימצאו דרכים להוזיל הדירות עד למדרגת התקנה.

 

קבוצות רכישה

הערכות מדברות על כך שרבע מהדירות החדשות בארץ, נבנות על ידי קבוצות רכישה. בעבר המלצתי לא להיכנס להרפתקה זו אשר נראית בעיני מסוכנת מידי. במסגרת חוק מע"מ אפס נקבע שקבוצות רכישה לא יהנו מההטבה. הסיבה לכך על פי האוצר הינה שקבוצת הרכישה אינה מתחייבת למחיר סופי של הדירה (מי אמר סיכון ולא קיבל), ולכן לא ניתן לתת לרוכשי הדירות בצורה כזו את הפטור ממע"מ.

 

 

עברנו את ה- 6/6 (D-DAY) אשר כונה היום הארוך ביותר ואנו מתקרבים אל ה- 21/6 אשר הנו באמת הים הארוך ביותר. תהנו משעות האור הרבות לפני שיגיע החום של יולי אוגוסט. אם אתם צריכים התקנת מזגן בדירה, אלו ימים אחרונים של ימים פנויים ביומן של מתקיני המזגנים.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.